• Категорія запису:Статті

В наш час дуже популярними стали теми енергоефективності та енергозбереження. Це викликано реаліями ринку, подорожчанням енергії та розумінням необхідності економії ресурсів та власних коштів. У розрізі цього процесу все більшого поширення набуває енергосервіс, завдяки якому держава планує скоротити витрати енергоносіїв для підприємств різної форми власності, населення, бюджетних організацій та комунальних установ. Що таке енергосервіс? Хто надає такі послуги? Яким чином можна підібрати собі енергосервісну компанію? Відповіді на ці питання можна знайти далі.

Що таке енергосервіс?

Енергосервіс (укр. ЕСКО або англ. ESCO) – це комплекс заходів, спрямованих на збереження енергії  шляхом модернізації існуючих систем опалення, впровадження енергоефективних технологій та рішень. Першими практику енергосервісу впровадили Сполучені Штати Америки, далі цю тенденцію підхопили й розвинені країни Євросоюзу. Наразі світовий ринок енергосервісних компаній має колосальний оборот у десятки мільярдів євро.

Впровадження енергосервісу на Україні

У 2015 році, спеціалісти Держенергоефективності, підрахували, що термомодернізації підлягає більше 70 тисяч бюджетних установ, обсяг інвестицій необхідний на рівні 4-8 млрд. євро (в залежності від глибини заходів). На сьогодні з бюджету України неможливо виділити такі кошти, тому було підготовлено та прийнято Закон №1313 “Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації”, у рамках якого передбачено здійснення енергосервісними (ЕСКО) компаніями енергоефективних заходів (мається на увазі оновлення системи опалення, тощо) за кошти ЕСКО-компаній, зменшення плати за енергоносії не менше, ніж на 20%, і повернення інвестиції за рахунок економії витрат на енергоресурси. Оплата послуг відбувається за рахунок скорочення суми витрат замовника на опаленні приміщень. Це доволі зручний механізм, завдяки якому до участі у енергомодернізації залучаються лише ті енергосервісні компанії, які впевнені у результатах своєї роботи. Також, варто зазначити, що згідно Закону, замовник енергосервісу не вкладає власних коштів та не несе ніяких ризиків, а після закінчення дії ЕСКО – контракту, все обладнання переходить на баланс замовника.

Як вибрати енергосервісну компанію?

Не дивлячись на те, що ринок послуг із енергосервісу тільки починає розвиватися у нашій державі, уже створена Українська асоціація енергосервісних компаній (UAESCO), до якої входять виключно перевірені виробники та постачальники послуг. Відповідно обираючи виконавця серед її учасників можна розраховувати на якісну і кваліфіковану допомогу. Зокрема до УАЕСКО увійшла й компанія ТОВ «Сінвест груп», яка вже набула великий досвід у сфері послуги з енергомодернізації, енергоаудиту та енергосертефікації будівель, а з минулого року долучилась до енергосервісу«Наше обладнання КГШ (котли газові шафового типу зовнішнього розміщення) дозволяють значно скоротити витрати палива, а також відмовитися від будівництва та утримання додаткових складських та теплегенератоних приміщень. Вони мають цілий ряд переваг не тільки перед твердопаливними котлами та альтернативними джерелами енергії, але й переважають за своєю продуктивністю інші види газового теплогенеруючого обладнання» – зазначив генеральний директор ТОВ «Сінвест груп» – Ігор Кучеренко.