Людство стрімко розвивається, вдосконалюючи свої технології та обладнання. З’являються інноваційні напрямки і у сфері опалення та теплогенерації. Також «новий подих» отримують традиційні види палива, наприклад деревина. Однак, одним із найбільш ефективних та популярних джерел енергії є природній газ, який широко використовується у побуті та промисловості. Які переваги газу у порівнянні з іншими видами палива? Чи можливо збільшити ефективність його використання? Розглянемо ці питання.
Які переваги газу перед твердим паливом?
По-перше, основна перевага газу перед деревиною – збереження лісового покриву планети. Так, за останні 50 років людство знищило приблизно половини усіх лісів, які є «легенями» нашої планети. Якщо продовжити видобуток деревини такими варварськими темпами, то скоро кисень може стати одним із найдефіцитніших ресурсів Землі.
По-друге, перевагою газу перед твердим паливом можна назвати й відсутність складнощів із логістикою. Зокрема, на відміну, від деревини, яку необхідно доставити з місця видобутку до кінцевого споживача, природній газ, розповсюджується розгалуженою системою труб та не залежить від негативних чинників зовнішнього середовища.
По-третє, перевага газу перед твердим паливом полягає у економії коштів, оскільки газові системи можна автоматизувати на противагу твердопаливним котлам. Дрова та пелети потребують спеціальних робітників, які будуть регулярно загружати паливо.
По-четверте, перевага газу пов’язана з відсутністю потреби у будівництві спеціальних складів для збереження палива. Газ подається трубами. Це забезпечує і чистоту приміщень, оскільки відсутня необхідність у його транспортуванні територією. Усі власники твердопаливних котлів регулярно зтикаються із проблемою прибирання пелетів та щепи, а також неприємним запахом від згоряння твердого палива.
По-п’яте, перевагою газу є більша теплота згоряння (35-38 МДж/кг) у порівнянні з кам’яним вугіллям (15-25 МДж/кг) та пелетами (17,5 МДж/кг).
Які переваги газу перед альтернативними джерелами енергії?
По-перше, газові системи опалення зовсім не залежать від погодних умов. Вітряні станції не зможуть працювати без швидких повітряних потоків, а для сонячного генератора необхідна ясна погода.
По-друге, газові котли відрізняються значно вищим ККД у порівнянні з теплогенеруючим обладнанням, що працює на альтернативних джерелах енергії. Для порівняння ККД газу – 87,1%, вітру – 35-40%, сонячної енергії – 7-20%.
По-третє, вітряки відрізняються підвищеним шумовим фоном, який створюється внаслідок роботи лопатей. Інфразвуки можуть бути небезпечними для здоров’я людини, як на психічному, так і фізіологічному рівні. Тому вітряні електростанції не рекомендовано розміщувати ближче, ніж за 300 метрів до житлової зони. Газове обладнання працює безшумно, тому не завдає подібних незручностей.
По-четверте, економія площі, оскільки газові теплогенератори займають значно менше місця, ніж сонячні панелі, які здатні виробити відповідну кількість енергії.
По-п’яте, значна вартість обладнання, що працює на альтернативних джерелах енергії. Це відбувається через невисокий ККД, який потребує збільшення кількості обладнання для опалення необхідної площі.
Окрім переваги газу перед іншими джерелами енергії, можна досягти і збільшеної продуктивності від його використання. Так, впровадження котлів газових шафового типу зовнішнього використання (КГШ) дозволяє відмовитися від капітального будівництва котельні, повністю автоматизувати процес опалення та заощаджувати кошти внаслідок більш ефективного використання палива.